Jeśli nie masz duszy narciarza, ale chciałbyś mimo wszystko podziwiać i odkrywać góry zimą, mam dla Ciebie rozwiązanie… rakiety śnieżne. Łatwe w użytku, dostępne w modelach damskich i męskich, mniej wrażliwe na kamienie niż narty skiturowe. Czy rakiety mają tylko zalety ?
W tym artykule opiszę co zabrać na zimowe wyjścia i o czym pamiętać przed wyprawą. Ale najpierw trochę historii. Rakiety śnieżne to wynalazek starszy niż koło! Ludzie używali ich już 10 000 lat temu, przymocowując drewniane konstrukcje do stóp. Najbardziej rozwinęły się w Ameryce Północnej, ale ich korzenie sięgają Azji i Europy. Dziś służą głównie do rekreacji, ale przez tysiące lat były niezbędne do przetrwania w zimowych warunkach.
Jakie są typy rakiet śnieżnych ? – wybierz idealne dla siebie!
Rakiety śnieżne to nie tylko jeden rodzaj sprzętu. Dostępne są różne modele, które różnią się między sobą konstrukcją, przeznaczeniem i poziomem zaawansowania. Wybór odpowiednich rakiet zależy od tego, gdzie i jak planujesz na nich chodzić.
Podstawowy podział rakiet śnieżnych
Możemy wyróżnić trzy główne kategorie rakiet śnieżnych:
Rakiety do łatwego terenu:
- Przeznaczenie: Dla początkujących i osób poruszających się po płaskich lub lekko pofałdowanych trasach.
- Cechy: Prosta konstrukcja, łatwe w regulacji wiązania, mniejsza powierzchnia.
- Przykład : Model EASY SH100 Decathlonu.
Rakiety do terenu urozmaiconego:
- Przeznaczenie: Dla osób chcących poruszać się po bardziej wymagającym terenie, z większymi różnicami wysokości.
- Cechy: Większa powierzchnia, lepsza przyczepność, często wyposażone w podpiętki ułatwiające podchodzenie pod górę.
- Przykład : Model TSL 325
Rakiety górskie:
- Przeznaczenie: Dla zaawansowanych użytkowników, którzy planują wędrówki w wysokich górach.
- Cechy: Największa powierzchnia, agresywne zęby, często z wymiennymi elementami, zapewniające doskonałą przyczepność na lodzie i twardym śniegu.
- Przykład : Model TSL Symbioz
Co ważne, rakiety do chodzenia po śniegu nie wymagają specjalnych butów. Uniwersalne wiązania pasują do każdych sztywniejszych treków.
Dodatkowe kryteria wyboru
Oprócz przeznaczenia, warto zwrócić uwagę na:
- Rozmiar: Dobierz rozmiar rakiet do swojej wagi, aby zapewnić optymalną pływalność i stabilność.
- Materiał: Większość rakiet wykonana jest z aluminium lub tworzyw sztucznych. Aluminium jest lżejsze, ale też droższe.
- Wiązania: Powinny być wygodne, łatwe w obsłudze i dobrze dopasowane do różnych rodzajów butów.
- Dodatkowe elementy: Niektóre modele posiadają podpiętki, przedłużki zwiększające nośność czy wymienne zęby.
Pamiętaj: Dobrze dopasowane rakiety śnieżne to gwarancja bezpiecznej i przyjemnej wędrówki zimą. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze sprzedawcą specjalistycznego sprzętu.
Jak poruszać się na rakietach śnieżnych ?
- zanim wyruszysz na szlak, dopasuj dokładnie rakiety śnieżne do butów. Nigdy nie zapominaj o kijkach !
- w płaskim terenie idź naturalnie. Na stromym podejściu pochyl się lekko do przodu. Kijki wbijaj po bokach oraz nieco przed sobą. Rozłóż zapiętki, jeśli stok jest bardzo stromy.
- jeśli musisz trawersować zboczę, pamiętaj że rakieta śnieżna od strony zbocza powinna być wbijana mocnym kopnięciem w śnieg, tak aby stworzyć sobie małą platformę.
- schodząc, uginaj lekko kolana i stawiaj rakiety płasko, zaczynając od pięty. Jeśli upadniesz, przekręć się na brzuch i dopiero wstań.
- Pamiętaj o tym, że na rakietach nie możemy chodzić DO TYŁU ! 🙂
Kilka subiektywnych porad przewodnika górskiego
- Rakiety śnieżne najlepiej się sprawdzają w warunkach tuż po opadach śniegu, w puchu. Czasami po kilku dniach śnieg staje się dużo cięższy i dużo trudniej się w nim poruszać. Nasz rytm spadnie praktycznie o połowę, w ciężkim i mokrym śniegu. Warto o tym pamiętać planując nasze zimowe wycieczki.
- Jeśli teren nie jest całkowicie pokryty śniegiem, a twoje rakiety posiadają metalowe kolce, uważaj aby ich nie uszkodzić. Rakiety to drogi sprzęt i warto o niego dbać. Kiedy droga staje się zbyt kamienista, lepiej ją okrążyć po bocznym, bardziej miękkim trawniku albo zdjąć rakiety. Na oblodzoną drogę lepiej się przydadzą małe raczki.
- Jeśli śpisz w schronisku a twoje rakiety zamykają się na plastikowe albo metalowe klamry, nigdy nie zostawiaj ich na zewnątrz. Śnieg który mógł osadzić się w zamknięciu podczas wędrówki może zamarznąć ze spadkiem temperatury w nocy i nie będziesz w stanie na drugi dzień zamknąć wiązań.
- Pamiętaj o używaniu tak zwanych podpiętek przy stromych wejściach. Nie tylko oszczędzają twoją energię, ale też sprawiają że rakieta będzie mniej się ślizgać (lepiej styka się ze śniegiem). Pamiętaj jednak o ich zdjęciu i uwolnieniu swojej pięty podczas zejść.
- I ostatnia porada, ale najważniejsza. Czasami na stacjach narciarskich możemy spróbować swoich sił na krótkich i bezpiecznych szlaczkach wyznaczonych przez lokalne biura informacji turystycznej (często widoczne w tak zwanym plan piéton de la station – planie dla pieszych). Jeśli jednak marzą ci się prawdziwe wyjścia górskie daleko od tłumów, pamiętaj że góry zimą są bardzo niebezpieczne i jeśli nie masz żadnego zimowego doświadczenia, nie przeszedłeś kursu lawinowego, nie wiesz jak posługiwać się sprzętem i jak poruszać się bez widocznych szlaków – wychodź tylko z licencjonowanym przewodnikiem 🙂